Pest megye jegyzőinek tartottak konferenciát

1167

Pest megye jegyzőinek tartottak konferenciát tegnap a Városházán. A szakemberek egyeztettek a közérdekű védekezésről, a zajkibocsátásról, a fakivágásról és a hulladék elhelyezésről is. De téma volt az allergén gyomok elleni hatékony fellépés is.

A jegyzői konferencia egyik napirendi pontja a parlagfű mentesítés volt. Dr. Diósgyőri Gitta ismét kitért arra, mennyire fontos a megelőzés. Az, hogy még virágzás előtt eltávolítsák a gyomnövényt az ingatlantulajdonosok.

DR. DIÓSGYŐRI GITTA, jegyző: ,,Volt egy türelmi idő, ami június 30-ával lejárt, onnantól kezdve a jegyző nem mérlegelhet belterületen, külterületen pedig a növényvédelmi hatóság jár el. Köteles elrendelni a közérdekű védekezést, ez azt jelenti, hogy kimennek a hatóság munkatársai. Jegyzőkönyvet vesznek fel, fényképezik az adott helyszínt és bizony, ha a tulajdonos nem végezte el, akkor a hatóságok el fogják végezni a közérdekű kötelezést, amit ráterhelnek a tulajdonosra.”

Ezenfelül növényvédelmi bírságot is kiszabnak, melynek összege 15 ezer forinttól egészen 150 millió forintig terjedhet. Egyeztettek a zajkibocsátási értékekről is. A jegyző akkor intézkedhet, ha túl hangos a házibuli, vagy egy üzem hangja és valaki ezt bejelenti. Ilyenkor a zajvédelmi hatóság elvégzi a szükséges méréseket, ennek költségét a bejelentőnek kell fizetni. Továbbá beszéltek a fakivágásokról is. Egy jegyzőnek csak a közterületi fakivágásokkal kapcsolatban van hatásköre. Ami azt jelenti, hogy kérelem benyújtása után engedélyezheti csak a fakivágást. A konferencián egyeztettek még a hulladékelhelyezésről is. Ha valaki közterületen, nem a tárolóba helyezi hulladékát szabálysértést követ el, ez a járási hivatalra tartozik. A jegyző hatáskörébe pedig az, ha a hulladék birtokosa saját udvarán halmozza a szemetet és nem szállítja el. Ilyenkor kötelezni kell a tulajdonost, hogy vigye a megfelelő helyre a szemetet.

DR. DIÓSGYŐRI GITTA, jegyző: ,,Azt is kéri a jegyző ilyenkor, hogy ezt igazolja okiratokkal, határidők kitűzésével. Amennyiben ez a határidő eredménytelenül telik el, akkor jön a jegyző és a végrehajtás, kimennek ugyanúgy, mint a parlagfűvel fertőzött területnél ugyanez vonatkozik a hulladékra és ha nem szállítja el a tulajdonos, akkor az önkormányzat, akivel vállalkozóval között szerződést rendőri segítséggel bemehet az ingatlanba és az önkormányzat saját költségére elszállíttatja akár a szemetet, akár a levágott parlagfüvet.”

A szemételszállítási díj a tulajdonost terheli, sőt több tényezőtől függően hulladékbírságot is kap.