Jégmadár Cegléden

0
1529

Különleges jelenség szemtanúi lehetnek azok, akik kilátogatnak a Budai úti fürdő mögötti tóhoz. Ugyanis kacsák százai úszkálnak a vízben és egy színes tollazatú jégmadár is állandó vendég a tó körül. Ez a madárfajta egyébként elég ritka errefelé – mondta Dr. Surányi Dezső.

A csodás színekben pompázó jégmadár, amely most Cegléden a fürdő mögötti tónál is látható Európában, Ázsiában és Afrikában is egyaránt megtalálható. Általában kisebb folyók és patakok partján halászik.

PROF. DR. SURÁNYI DEZSŐ: ,,Elég ritka madár, nyaranta egy-egy alkalommal szoktam vele találkozni. Most rákényszerül arra, hogy olyan helyre menjen, ahol nincs a víz befagyva. Persze tudomásom szerint fürdő mögötti tóban nincsen hal, viszont nagyon mélyre alábukik és különböző férgeket el tud kapni és így életben tud maradni.”

Testhossza körülbelül 16 centiméter, fejbúbja, tarkója, háta és farka csillogó kék.

PROF. DR. SURÁNYI DEZSŐ: ,,Ez a madár azért nagyon érdekes, mert a gyurgyalag mellett a legszínesebb madár, nagyon kicsi és érdekes módon nem hosszúkás a tojása, hanem mintha egy kis gömböc lenne. Hat-hét tojást is rak a fészkébe és nem vacakol vele, hogy ő fészket építsen, amit éppen a halacskáknak a szálkájából kihányt, abból csinálja a fészket, nem cifrázza a dolgot. Úgy hogy egy nagyon ökologikusan gondolkodó madárról van szó. Általában évente kétszer szokott költeni.”

A madarakban nem csak gyönyörködnek, páran lelkesen etetik is őket. Egy idős házaspár például kétnaponta jár ki hozzájuk.

CSALA ERZSÉBET: ,,Mi itt lakunk a közelben és ki szoktunk jönni sétálni, hogy ne csak otthon üljünk. Ahogy kiértünk megláttuk, hogy mennyi kacsa van itt és tapasztaltuk, hogy mennyire rossz az idő és akkor eldöntöttük, hogy hozunk ki nekik ételt, amit elfogadtak tőlünk, azóta kétnaponta kijárunk.”

Kukoricát, napraforgót és különböző madáreleséget visznek a kacsáknak.

CSALA ERZSÉBET: ,,Nagyon jól fogadják az etetést, mert most már, ha szólunk nekik, egész közel idejönnek és esznek. Észrevettük azt, hogy talán már a hangot is megismerik, mert amikor szólunk nekik, akkor jönnek és közelebb úsznak.”

Az etetéssel kapcsolatban Dr. Surányi Dezső azt javasolja, hogy ne kenyeret adjanak a vadkacsáknak, hiszen emésztési problémát okozhat. Ilyenkor a legjobb, ha megdagasztott kukoricát szórnak nekik.