Alkotások a paravánokon

0
1633

Újra a ceglédi mozi adott otthont annak a kiállításnak, amelyen a Tetz Iskola képzőművészeti szakára járó diákok mutatkoznak be. A fiatalok portréit, tájképeit és a városban levő épületekről készült alkotásait láthatta a közönség.

Pap Zsolt, a Ceglédi Televízió és a Ceglédi mozi vezetője köszöntötte a diákokat, pedagógusokat és a családtagokat. Az ügyvezető gratulált az ifjú művészeknek és arról beszélt, hogy a művészetnek kiemelt szerepe van az életben.

PAP ZSOLT, ügyvezető-főszerkesztő, Ceglédi TV: ,,Szeretném elmondani, hogy nagy köszönet illeti az iskola tanárait is, óra után, iskola után, külön foglalkoznak veletek és terelgetnek benneteket a művészetek útján. Nagyon nagy köszönet érte nekik. Természetesen nagy köszönet a szülőknek is, akik elhordanak benneteket az iskolába, foglalkoznak veletek, figyelik a munkásságotokat. Azt tudom mondani, hogy Ceglédnek nagy szüksége van fiatal művészekre, szüksége van, hogy a látóképetek ne a buta facebook huszár legyen, hanem rendes emberekké váljatok, úgyhogy tartsatok ki az iskola mellett.”

Idén Kisfaludi István nyitotta meg a tárlatot. A fotóriporter a fotózást és a képzőművészeti alkotást hasonlította össze.

KISFALUDI ISTVÁN, fotóriporter: ,,Azt szokták mondani, hogy a fotózás a pillanat művészete, ez így is van, de azt a pillanatot, amit meglátok soha nem sikerül rögzíteni, mindig csak a következőt. A rajzolásnál más a helyzet, az alkotói folyamat hosszabb, ami azt is jelenti, hogy jobban lehet a végeredményt befolyásolni.”

De arról is beszélt, hogy a festészet és a fotózás a fényképezés feltalálásával hamar egymásra talált.

KISFALUDI ISTVÁN, fotóriporter: ,,A fényképészek először a festészetet utánozták, majd a fotózás fejlődésével kialakult a saját formai elve. Azonban a képszerkesztési alapelvek mind a kettőnél ugyanazok. A festők is szívesen használták az új technikát például vázlatok rögzítésére.”

A kiállításon Dr. Mihálka György a Tetz Alapfokú Művészeti Iskola fenntartója arról beszélt, hogy az, hogy most itt lehetnek és működhet az iskola a nagymamájának, Tetz Hédi néninek köszönhető. A diákok egyébként évről évre lelkesen készülnek erre a napra. Horváth Nagy János és Oláh Gábor például már három éve rajzolnak.

HORVÁTH NAGY JÁNOS, OLÁH GÁBOR: ,,Mit szoktatok általában rajzolni és mit állítottak ki tőletek? Két ilyen filmes és egy Cegléd városáról. Én is filmes, meg vannak épületekről képeink. Megmondják a tanárok, hogy miről rajzoljatok, vagy ti azért választhattok? Irénke néni mindig mondja, hogy az első munkát kötelező megcsinálni, a második meg már szabadon választott.”

A fiatalok portréit, tájképeit és a városban levő épületekről készült alkotásait láthatta a közönség. A tárlaton közreműködött Tóth László hegedűtanár.